In Memory of Our Departed Shipmates

 

Below is a list of shipmates, friends and long time Yokosuka and Sasebo residents who are now serving on the Staff of the Supreme Commander.  Names that are underlined have links to pictures.  If you have any names you would like to see added, please EMail me.

 

 

On your eternal voyage, each day will be fair, the nighttime will always be clear with azure seas and a steady breeze, a million stars will help you steer.  Assuming the watch at the Golden Helm, you plow through the billowing clouds, God is on the bridge by your side, smiling and standing proud...

 

Farewell Dear Shipmate ... Farewell
 

 

Richard Ade

 

First Class Engineman

United States Navy

Dave Kerlin

 

Senior Chief Radioman

United States Navy Retired

Jim Allen

 

Master Chief Electronics Technician

United States Navy Retired

John Kime

 

Master Chief Electronics Technician

United States Navy Retired

Don Aiton

 

Senior Chief Fire Control Technician

United States Navy Retired

Roger Kohls

 

Senior Chief Electronics Technician

United States Navy Retired

Buford Baily

 

Chief Warrant Officer 4

United States Navy Retired

Ed Krueger

 

Senior Chief Fire Controlman

United States Navy Retired

Lyle Baker

 

Senior Chief Fire Controlman Technician

United States Navy Retired

Dalton Kuder

 

Commander

United States Navy Retired

Richard "Dick" Baney

 

Master Chief Machinest Mate

United States Navy Retired

Bill Landrum

 

Senior Chief Yeoman

United States Navy Retired

Ricky Banks

 

Master Chief Yeoman

United States Navy Retired

Arne Larson

 

Long Time Subic Bay and Yokosuka Resident

United States Civil Service (GS-15) Retired

Timothy Baranowski *

 

Chief Hull Technician

United States Navy Retired

Eric "Swede" Lasell

 

Master Chief Electronics Technician

United States Navy Retired

William "Bill" Bauman *

 

Chief Warrant Officer 4

United States Navy Retired

Harry Leggett

 

Master Chief Boatswains Mate

United States Navy Retired

Burdette L. Baxter

 

Seaman 1st Class

United States Navy

Greg Levenduski

 

Lieutenant Commander

United States Navy Reserve

Beau Beckedahl

 

Chief Electronics Technician

United States Navy Retired

George E. Levi

Lieutenant Commander

United States Navy Retired

Bill Beckwith

 

Master Chief Hospital Corpsman

United States Navy Retired 

Carl Lindlau

 

Senior Chief Torpedeoman

United States Navy Retired

Gary Belden

 

Chief Electronics Technician

United States Navy Retired

"Big Jim" Lindquist

 

Master Chief Electricians Mate

United States Navy Retired

Clyde Bell

 

Master Chief Yeoman

United States Navy Retired

Ron Lingle

 

Senior Chief Radioman

United States Navy Retired

Jim Berry

 

Master Chief Storekeeper

United States Navy Retired

David Long

 

Master Chief Hull Technician

United States Navy Retired

Russ Bethel

 

Master Chief Signalman

United States Navy Retired

Frank Loveday

 

Chief Interior Communications Technician

United States Navy Retired

Gary Black

 

Chief Radioman

United States Navy Retired

Owen "Bud" Lovett

 

CWO4

United States Navy Retired

Victor Blitz

 

Lieutenant Commander

United States Navy Retired

Randy Ludlow

 

Chief Navy Counselor

United States Navy Retired

Robert L. Bouchet

 

Second Class Signalman

United States Navy

Roy Lunde

 

First Class Mess Management Specialist

United States Navy Retired

Jack Bove

 

First Class Boatswains Mate

United States Navy Retired

Additional Photo

Mike Malone

 

Senior Chief Electronics Technician

United States Navy Retired

Larry Boyette

 

Master Chief Gunners Mate

United States Navy Retired

Ray Mazzucco

 

CWO4 Physician's Assistant

United States Navy

Dave Breeding *

 

Master Chief Commisaryman
United States Navy Retired

Oscar "Marty" Martinez *

 

Master Chief Hull Technician

United States Navy Retired

Denny Brister

 

Senior Chief Radioman

United States Navy Retired

Daniel "Mac" McCormick

 

Master Chief Radioman

United States Navy Retired

Lee Brogden

 

Chief Operations Specialist

United States Navy Retired

Edward "Mac" McCormick

 

Master Chief Quartermaster
United States Navy Retired

Jack Brown

 

Chief Machinist Mate

United States Navy Retired

Bernard McDonald

 

CWO4

United States Navy Retired

Tom Brown

 

Chief Gunners Mate (Guns)

United States Navy Retired

Robert "Big Mac" McDonald

 

Master Chief Fire Controlman

United States Navy Retired

James "JB" Bryson

 

Senior Chief Sonar Technician

United States Navy Retired

Clovis "Mac" McKee

 

Senior Chief Boatswains Mate

United States Navy Retired

Howard F. Burns

 

Second Class Quartermaster

United States Navy

Kirk "Mr. Mac" McKnight

 

Master Chief Electronics Technician

United States Navy Retired

Rodney Burton

 

Chief Bostswains Mate

United States Navy Retired

Earl E. McMillan

 

Senior Chief Electricians Mate

United States Navy Retired

Ethan "Buzz" Busby

 

Senior Chief Interior Communications Technician

United States Navy Retired

Donald F. McDowell

 

Second Class Signalman

United States Navy

Paul "PD" Butcher

 

Vice Admiral
United States Navy Retired

Robert "Mac" McGuire *

 

Master Chief Boiler Technician

United States Navy Retired

Les Campbell *

 

Master Chief Master At Arms

United States Navy Retired

Ron Medler

 

Senior Chief Radioman

United States Navy Retired

Gregory R. Cantrell

 

Second Class Boatswains Mate

United States Navy

Gregory R. Cantrell

 

Second Class Boatswains Mate

United States Navy

Charles "Chuck" Caprione *

 

Senior Chief Electronics Technician

United States Navy Retired

Joe Milan

 

Senior Chief Boatswains Mate

United States Navy Retired

Additional Photo

Jackie Cavness

 

Master Chief Master at Arms

United States Navy Retired 

Bob Miller *

 

Third Class Machinist Mate

United States Navy

Albert "Bones" Carlson

 

Chief Engineman

United States Navy Retired 

Jessie Miller

 

Chief Data Processing Technician

United States Navy Retired

Bob Caton

 

Commander

United States Navy Retired

Herman A. Miller II

 

Thired Class Gunners Mate Guns

United States Navy

George C. Chappell

 

Captain

United States Navy Retired

Thomas Miller

 

Chief Machinist Mate

United States Navy Retired

Melvin Childress

 

Master Chief Boatswains Mate

United States Navy Retired

Additional Photo

Ray Misamore

 

Retired Merchant Marine

and Long Time Yokosuka Resident

Ivan Chute

 

Senior Chief Mess Management Specialist

United States Navy Retired

Mike Molde

 

Chief Gunners Mate

United States Navy Retired

Regina R. Clark

 

First Class Culinary Specialist

United States Navy

Daniel E. Moore

 

Seaman

United States Navy

Benny Clyde

 

Chief Boatswains Mate

United States Navy Retired

Joe Moore

 

Chief Hospital Corpsman

United States Navy Retired

Sydney Cockrell

 

Master Chief Navy Counselor

United States Navy Retired

Frank Morrison

 

Senior Chief Radioman

United States Navy Retired

Charles "Bubbajeen" Collis

 

Senior Chief Machinest Mate

United States Navy Retired

Eugene Morse

 

Chief Radioman

United States Navy Retired

Clayton Colyer

 

Master Chief Storekeeper

United States Navy Retired 

Malcolm Munsey

 

Captain

United States Navy Retired

Elvin Richard "Dick" Cordingley

 

Chief Warrant Officer

United States Navy Retired

Pete Murphy

 

Senior Chief Fire Control Technician

United States Navy Retired

Jim Cottingham

 

Senior Chief Electronics Technician

United States Navy Retired

Mike Myers

 

Commander

United States Navy

Pete Cooper

 

Second Class Boatswains Mate

United States Navy

J.D. Newman

 

Master Chief Boiler Technician

United States Navy Retired

Eugene E. Cragg

 

Captain

United States Navy Retired

Jack Nichols

 

Master Chief Hospital Corpsman

United States Navy Retired

Dave Cruz

 

MOTU Thirteen / SRF - JRMC Yokosuka Japan
Contractor / United States Civil Service

Dale Nielsen

 

Chief Interior Communications Technician

United States Navy Retired

Terry L. Davis

Third Class Boatswains Mate

United States Navy

Paul "Dutch" Nordenger

 

Master Chief Fire Controlman

United States Navy Retired

Quentin "Dan" Danielson

 

Senior Chief Data Systems Technician

United States Navy

Melvin O'Brient

 

Master Chief Boiler Technician

United States Navy Retired

Vince Dillard

 

Master Chief Electronics Technician

United States Navy Retired

Shintaro "Junior" Ogawa

 

Yokosuka CPO Club Bartender
Yokosuka Japan

Thomas "TJ" Depalma

 

Chief Gunners Mate Guns

United States Navy Retired
TJ's Retirement Party

Wayne Olson

 

Combat Systems Director SRF Yokosuka

United States Civil Service Retired

Jack Darveau

 

Chief Fire Control Technician (Missiles)

United States Navy Retired

Tsunomo Ono

 

Lieutenant

Japanese Maritime Self Defense Force Retired

Dana "Digger" Deguio

 

Chief Aviation ElectronicsTechnician

United States Navy Retired

Donald O'Shea

 

Captain

United States Navy Retired

Michael J. Di Napoli

 

Seaman

United States Navy

Minako Owada

 

Owner Bar After 5

Sasebo Japan

Russel F. Dorsch

 

First Class Signalman

United States Navy Retired

James "JR" Owens

 

Chief Boatswains Mate

United States Navy Retired

Ed Dubey

 

Senior Chief Data Systems Technician

United States Navy Retired

Dale Paige

 

Master Chief Data Systems Technician

United States Navy Retired 

Arnold Dyre *

 

Second Class Radioman

United States Navy

Scott Palokas *

 

Second Class Hospital Corpsman

United States Navy

Bob Ellis

 

CWO-4 Bos'n

United States Navy Retired

James "Diamond Jim" Parker

 

Chief Yeoman

United States Navy Retired

Bob Eustis

 

Second Class Aviation Machinist Mate (Jet)

United States Navy Retired

Leo Pearman

 

Master Chief Boatswains Mate

United States Navy Retired

Harold Fairweather

 

Long Time Yokosuka Resident

and Club Alliance Employee

John Wayne Phillips

 

Master Chief Storekeeper

United States Navy Retired 

Doug Faulkner

 

Leiutenant

United States Navy Retired

Ted "Shorty" Phillips

 

Senior Chief Ship's Serviceman

United States Navy Retired

Bob Flood

 

Chief Hospital Corpsman

United States Navy Retired

"Spaghetti" Joe Pockalny

 

Chief Aviation Storekeeper

United States Navy Retired

Jim Forsythe

 

Master Chief Radioman

United States Navy Retired

John Pope

 

Chief Machinest Mate

United States Navy Retired

Dennis Foye *

 

Second Class Aviation Ordnanceman

United States Navy

Chief Engineer Ship Repair Facility Yokosuka

Don Pulsifer

 

Chief Navy Counselor

United States Navy Retired

Gary "Fat Freddie" Frazier

 

Chief Boatswains Mate

United States Navy Retired

George "Q" Quinata

 

Master Chief Sonar Technician Surface

United States Navy Retired

Charlie Fulfer

 

Chief Boatswains Mate

United States Navy Retired

"Dirty" Harry Ramsden

 

Master Chief Electronis Technician

United States Navy Retired 

Dan Galegher

 

Master Chief Fire Controlman

United States Navy Retired

Jim Reed

 

Second Class Boiler Technician

United States Navy

Bill Ganley *

 

Master Chief Engineman

United States Navy Retired 

Cecil "Ed" Reeder

 

Chief Boatswains Mate

United States Navy Retired

Jim "Doc Hooyah" Gillis

 

Chief Hospital Corpsman

United States Navy Retired

John Robbins *

 

Senior Chief Mess Management Specialist

United States Navy Retired

Joe Gleason


Master Chief Gunners Mate

United States Navy Retired

Donald "Rocky" Rockel

 

Petty Officer First Class Radioman

United States Navy Retired

Mike Gorchinski

 

Chief Electronics Technician

United States Navy

Jim Rodenkirch

 

Chief Electronics Technician

United States Navy Retired

Cy Granger

 

C5RA Assessor and Good Friend

United States Navy Contractor Retired

Richard "Scotty" Scott

 

Chief Gunners Mate Guns

United States Navy Retired

Harold "Hal" Grant

 

Master Chief Boatswains Mate

United States Navy Retired

Everett Sears

 

Lieutenant Commander

United States Navy Retired

Jim and Alice Graslie

 

World War II Combat Veteran and his Bride of 63 Years

My Parents

Frank Sedlacek

 

Senior Chief Electroncs Technician

United States Navy Retired

Sam Gray *

 

Master Chief Gunners Mate

United States Navy Retired

John "JJ" Sellers *

 

Chief Electronics Technician

United States Navy Retired

Frank Greco

 

Captain

United States Navy Retired

Archie Smith

 

Senior Chief Machinist Mate

United States Navy Retired

Thomas Grenier

 

Chief Radioman

United States Navy Retired

Bobby Sommers

 

Chief Boiler Technician

United States Navy Retired

Bob Hager

 

Senior Chief Engineman

United States Navy Retired

Jim Spicer

 

First Class Radioman

United States Navy Retired

Jerry Hahn

 

Master Chief Machinist Mate

United States Navy Retired

Dennis "Doc" Stanard

 

Master Chief Machinist Mate

United States Navy Retired

James Hall

 

Third Class Shipfitter

United States Navy

Sammy Joe Stanford

 

Senior Chief Storekeeper

United States Navy Retired 

H. L. Hall

 

First Class Boatswains Mate

United States Navy Retired

Darrell "Skip" Streeter

 

Chief Fire Control Technician (Guns)

United States Navy Retired

 

Morris Hall

 

Third Class Shipfitter

United States Navy

William Stromp

 

First Class Communications Technican (Technical)

United States Navy Retired

 

Paul Hall

 

Third Class Shipfitter

United States Navy

Corey Stonebrink

 

Senior Chief Operations Specialist

United States Navy Retired

Lewis Hammonds

 

Damage Controlman Chief

United States Navy Retired

Danny Stone *

 

Third Class Electricians Mate

United States Navy

Dick Hanna

 

Owner China Coaster

Yokosuka Japan

George Strongman

 

First Class Boatswains Mate

United States Navy Retired

Jim Hanson

 

Chief Engineman

United States Navy Retired

Barbara "Bobbe" Stuvengen

 

Specialist Transport Airman First Class

United States Naval Reserve

Jim Harman

 

Senior Chief Electronics Technician

United States Navy Retired

Chuck Stuvengen

 

Chief Boatswains Mate

United States Naval Reserve Retired

Jim Harmon

 

Chief Electronics Technician

United States Navy Retired

Ed Sugrue

 

Master Chief Operations Specialist

United States Navy Retired

Jay Harrall

 

Chief Ship's Serviceman

United States Navy Retired

Steve Paul Swan

 

Senior Chief Sonar Technician

United States Navy Retired

Willie Hartford

 

Master Chief Boiler Technician

United States Navy Retired

Al Suyatt

 

Long Time SRF Employee

and Yokosuka Resident

Dick Hasher *

Seaman Boatswains Mate

United States Navy

Keiji Takahashi

 

Long Time Friend

Yokosuka Japan

 

Horace "Blackie" Haynes

 

Chief Electricians Mate

United States Navy Retired

 

William "Bill" Taylor Sr.

 

Third Class Data Processing Technician

United States Navy

Bill Heath

 

Chief Radioman

United States Navy Retired

Scott Tellier

 

Chief Operations Specialist

United States Navy

Seth Hendricks

 

Master Chief Machinist Mate

United States Navy Retired

Bill Tinsley

 

Senior Chief Storekeeper

United States Navy Retired

Leo C. Herman

 

First Class Boatswains Mate

United States Navy Retired

Doug Thorpe

 

Senior Chief Machinist Mate

United States Navy Retired

Ramero "Hap" Hernandez

 

Master Chief Machinist Mate

United States Navy Retired

Ed Triniman

 

Senior Chief Machinist Mate

United States Navy Retired

Larry Hightower *

Second Class Boiler Technician

United States Navy

Gary Trask

 

Chief Radioman

United States Navy Retired

Duane Hodges

 

Third Class Damage Controlman

United States Naval Reserve

Tommie C. Tune

 

Chief Aviation Storekeeper

United States Navy Retired

John "Pigpen" Hogg

 

Chief Electronics Technician

United States Navy

 

Yuji "Master" Uchida

 

Owner Suntory Snack Peacock

Yokosuka Japan

Bill Holloway

 

Master Chief Signalman

United States Navy Retired 

Kelly Walker

Chief Commissaryman

United States Navy Retired

Herb Hooper

 

Master Chief Aviation Boatwains Mate

United States Navy Retired

Don H. Walton

Commander

United States Navy Retired

Jim Hudson *

Chief Radioman

United States Navy Retired

Richard Walton

 

Lieutentant Commander

United States Navy Retired

Thomas Huebsch

 

Senior Chief Boiler Technician

United States Navy Retired

Gerald "Ike" Weichman

 

Chief Electronics Technician

United States Navy Retired

Joe Irvin

Master Chief Storekeeper

United States Navy Retired

Billy Joe White

 

Chief Hull Technician

United States Navy Retired

Claude Jernigan

 

First Class Radioman

United States Navy Retired

Forest "Smokey" Williamson

Lieutentant Commander
United States Navy Retired

Larry Johnson

 

First Class Machinist Mate

United States Navy Retired

Duncan "Scotty" Wilson

Senior Chief Radioman
United States Navy Retired

Jerry Kahn

 

Master Chief Radioman

United States Navy Retired

Larry Wolfe

 

Master Chief Electronics Technician

United States Navy

Pat "Iron Mike" Kane

 

Master Chief Electronics Technician

United States Navy Retired

Jack "Fat Jack" Woolsey

 

Chief Electronics Technician

United States Navy Retired

The following is a tribute to the Sailors who perished at sea

17 June 2017 while serving onboard the USS Fitzgerald (DDG-62).

Rest your oars Shipmates, we have the watch.

Gary Leo Rehm Jr. *

 

First Class Fire Control Technician

United States Navy

37 Years Old from Elryia Ohio

Shingo Alexander Douglass *

 

Third Class Yeoman

United States Navy

25 Years Old from San Diego California

Ngoc T. Troung Huynh *

 

Third Class Sonar Technician

United States Navy

25 Years Old from Oakville Connecticut

Noe Hernandez *

 

Second Class Gunner's Mate

United States Navy

26 Years Old from Walseco Texas

Carlos Victor Ganzon Sibayan *

 

Second Class Fire Control Technician

United States Navy

23 Years Old from Chula Vista California

Xavier Alec Martin *

 

First Class Personel Specialist

United States Navy

24 Years Old from Halethorpe Maryland

Dakota Kyle Rigsby *

 

Seaman Gunner's Mate

United States Navy

19 Years Old from Palmbra Virgina

The following is a tribute to the Sailors who perished at sea

21 August 2017 while serving onboard the USS John S. McCain (DDG-56).

Rest your oars Shipmates, we have the watch.

Kevin Sayer Bushell *

 

Second Class Electronics Technician

United States Navy

26 Years Old from Gaithersburg Maryland

Dustin Louis Doyon *

 

Third Class Electronics Technician

United States Navy

26 Years Old from Suffield Connecticut

Jacob Daniel Drake *

 

Second Class Electronics Technician

United States Navy

21 Years Old from Cable Ohio

Timothy Thomas Eckels Jr. *

 

Second Class Information SystemsTechnician

United States Navy

23 Years Old from Manchester Maryland

Charles Nathan Findley *

 

First Class Electronics Technician

United States Navy

31 Years Old from Amazonia Missouri

John Henry Hoagland III *

 

Third Class Electronics Technician

United States Navy

20 Years Old from Kileen Texas

Corey George Ingram *

 

Second Class Information SystemsTechnician

United States Navy

28 Years Old from Poughkeepsie New York

Abraham Lopez *

 

First Class Interior Communications Technician

United States Navy

39 Years Old from El Paso Texas

Logan Stephen Palmer *

 

Third Class Interior Communications Technician

United States Navy

23 Years Old from El Paso Texas

Kevin Aaron Smith *

 

Third Class Electronics Technician

United States Navy

22 Years Old from Cherry Hill New Jersey


* Indicates addition since the last WESTPACER's Reunion

There is a port of no return

Where ships may ride at anchor for a little space,

And then, some starless night, the cable slips,

Leaving an eddy at the mooring place . . .

Gulls, veer no longer, Sailor rest your oar

No tangled wreckage will be washed ashore.

 

Back to Graz-Web Home